Republički zavod za statistiku objavio je novi izveštaj o prosečnim platama, a programeri, piloti i naučnici ostali su na vrhu najplaćenijih zanimanja.
Prema zvaničnim podacima, njihove plate su daleko veće od prosečne u Srbiji, koja je u julu 2023. iznosila 83.781 dinar (neto).
Situacija nije mnogo promenjena u odnosu na prethodne mesece, a mi vam prenosimo koje delatnosti nastavljaju da dominiraju na srpskom tržištu.
Programeri
Zaposleni u oblasti informisanja i komunikacija su i dalje na tronu po visini plata. Prosečna zarada u ovoj oblasti iznosi 276.735 dinara, a u okviru nje najplaćenije zanimanje je računarsko programiranje pa tako oni koji se bave ovim poslom računaju na platu od 355.044 dinara. Ističemo da su u pitanju prosečne zarade, i da je ovo zanimanje jedino sa prosečnom zaradom preko 300.000 dinara.
Vazdušni saobraćaj
Nakon programera, slede piloti, kojima je prosečna zarada u julu
iznosila 267.667 dinara. Kod nas su na drugom mestu, a, podsetimo, u Hrvatskoj je ovo najplaćenije zanimanje.
Naučno istraživanje i razvoj
Iza pilota, na trećem mestu nalaze se oni koji se bave naučnim istraživanjem. Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, njihova prosečna primanja u julu su iznosila 243.114 dinara.
Eksploatacija sirove nafte i prirodnog gasa
Četvrto najplaćenije zanimanje u Srbiji pripada oblasti rudarstva. Rudari mogu da računaju na platu od 158.941 dinara, a oni koji se bave eksploatacijom sirove nafte i prirodnog gasa za svoj posao plaćeni su 219.507 dinara.
Upravljačke delatnosti
Još jedno od najplaćenijih zanimanja su menadžeri. Kako pokazuju podaci RZS, oni koji se bave upravljačkim delatnostima zarađuju 207.108 dinara.
Proizvodnja koksa i derivata nafte
Sledeća najplaćenija delatnost pripada prerađivačkoj industriji. Naime, poslovi ove industrije su se oduvek kotirali visoko što se tiče primanja, a plata onih koji su izabrali da se bave proizvodnjom koksa i derivata nafte iznosi 197.270 dinara.
Finansijske usluge
Još jedno od najplaćenijih zanimanja spada u finansijske delatnosti – konkretno, pružanje finansijskih usluga (osim osiguranja i penzijskih fondova). Zaposleni koji se bave ovim poslom zarađuju u proseku 186.710 dinara.
Proizvodnja duvanskih proizvoda
I – opet posao koji pripada prerađivačkoj industriji. Osim proizvodnje koksa i derivata nafte, u top-10 najplaćenijih delatnosti našla se i proizvodnja duvanskih proizvoda. Njihova mesečna zarada, prema poslednjim podacima, iznosi 181.099 dinara.
Međutim, izgleda da u Nemačkoj baviti se ovim poslom i nije tako bajno. Prema poslednjim procenama, u Nemačkoj je sve manje uzgajivača duvana. Nekada je u Nemačkoj broj poljoprivrednika koji su gajili duvan bio četvorocifren, ali se tokom godina sve više smanjivao zbog manje potrošnje cigareta i drugih duvanskih proizvoda.
Uslužne delatnosti u rudarstvu i geološkim istraživanjima
Pored eksploatacije sirove nafte i prirodnog gasa, još jedna delatnost iz oblasti rudarstva se našla na ovoj listi – uslužne delatnosti u rudarstvu i geološkim istraživanjima. Plata onih koji su izabrali ovo zanimanje iznosi 176.791 dinar.
Telekomunikacije
Deseto najplaćenije zanimanje spada u oblast informisanja i komunikacija, gde oni koji se bave telekomunikacijama imaju platu u iznosu od 171.452 dinara.